PaedDr. Szaniszló Judit

PaedDr. Szaniszló Judit

Volám sa Judit Szaniszló, remeselníčka plstenia a učiteľka maďarského jazyka a výtvarnej výchovy.

Narodila som sa v Rimavskej Sobote, v roku 1990 som skončila na Nitrianskej Pedagogickej Fakulte. Následne som pokračovala v štúdiu na Filozofickej fakulte Univerzity Eötvösa Loránda. Momentálne žijem v Tinnye.

Podstata môjho pedagogického prístupu:

– Diferencované vzdelávanie

– Schopnosti riešenia problémov

– Empatia, porozumenie deťom, ale aj stanovenie hraníc

– Maximálne využitie hodnôt a talentu dieťaťa

– Dobré sieťové schopnosti a tímová práca

Ako učiteľka výtvarnej výchovy okrem maľby a grafiky som vyskúšala mnoho remeselných činností. Najvyššou láskou bolo plstenie hodvábu založené na tradičných základoch, ktoré však stále uspokojovalo potreby dnešnej doby. Plstenie je pre mňa maliarstvo aj sochárstvo, možností ako plstenia farieb nad sebou, tak aj priestorového rozvinutia tvarov. Pracujem s najjemnejšou merino vlnou, ktorú spracujem s hodvábom, priadzou, perlami.

Už 16 rokov vyrábam úžitkové remeselnícke výrobky (čiapky, šaty, sukne, šály, štóly, kabáty…). Pracujem iba s prírodnými látkami. Sama farbím vlnu aj hodváb.

Moje práce sú hodnotené podľa aspektov vyhlásených Lektorátom úžitkového umenia a Katedrou ľudového úžitkového umenia Domu tradícií.

Už 10 rokov sa zúčastňujem na rôznych výstavách, módnych prehliadkach a veľtrhoch (napr. Festival remesiel, námestie Vörösmarty jarný a zimný veľtrh).

Výstavy: Praha, Holandsko, Kecskemét, Békéscsaba, Szeged, v Budapešti na rôznych podujatiach v Pesti Vigadó a Műcsarnok.

Poplatky:

2010 – XII. Národná textilná súťaž a výstava – osobitná cena

2011 – XV. Národná výstava ľudového umenia – zlatý diplom

2018 Titul „Maďarský remeselnícky majster“

2020. XVII. Národná textilná súťaž – Békéscsaba – 1. cena