Orsolya Janszová

Orsolya Janszová

Orsolya Janszová, absolventka Kráľovskej hudobnej akadémie v Haagu, a tiež Bratislavského konzervatória v obore Operný umelec a pedagóg.

S hudbou sa vážnejšie začala zaoberať v Štúrove počas jej rokov v hudobnej škole, kedy ju pod svoje krídla zobrala Rolanda Hanza na štúdium klasického spevu a hlasovej výchovy.

Vzdelávaniu sa venuje už piaty rok, ako hudobný asistent v Centre hudobných talentov Snétberger.

V centre vyučuje svojich študentov hlasovú výchovu, spev a solfège.

Zúčastnila sa nespočetného množstva medzinárodných súťaží a kurzov, navštevovala hodiny niekoľkých renomovaných pedagógov a niekoľko mesiacov študovala u Évy Marton, umelkyne ocenenej Kossuthovou cenou.

Na jar 2018 v rámci medzinárodného jednomesačného projektu CHB Incubator, ktorý spoločne organizujú Snétberger Music Talent Center a Balassi Institute, tvorila a spievala v berlínskom Collegium Hungaricum umelecko-kultúrnom centre.

V rámci projektu sa zúčastnila workshopov, ktoré viedli Tamás Matkó, Endre Vazul Mándli, Szilveszter Miklós, Miklós Lukács, André Vida, Gábor Csongrádi a mnoho ďalších umelcov.

Mala možnosť spievať pre španielsku kráľovnú Zsófiu v kasíne v Madride, vystupovala v Prado (ESP), Ronald Reagan Center (USA), Eric Ericssonhall (SWE), Altes Rathaus vo Viedni, na portugalskom festivale Terras Sem Festival Sombra, v Maďarskej národnej galérii, Maďarskom národnom divadle, Kultúrnom centre MOM, vo Veľkej sále Hudobnej univerzity Ferenca Liszta,na festivale Emilia Romagna v Imole (ITA), v obradnej sieni Maďarskej akadémie v Ríme, ako aj v nespočetných ďalších kostoloch a koncertných sieňach.

Bolo pre ňu veľkou cťou zaspievať v londýnskej Covent Garden v novembri 2021 v sprievode svojho mentora Jánosa Balázsa a v roku 2022 vystúpiť na sólovom večere v barcelonskej katedrále Santa Maria del Mar.

Rozhovory o jej tvorbe boli publikované v rubrikách viacerých tlačených a internetových časopisov, ako napríklad National Geographic Hungary, Mandiner, Magyar7, Család.hu, Új Szó či Párkány és vidéke.

Niekoľkokrát získala štipendium Nation’s Young Talents Scholarship, a v rokoch 2020 a 2021 bola jej činnosť veľmi pozitívne hodnotená porotou Talentum Hungaricum.